Patrik Kołodziejczyk 29 / grudnia / 23

UE nie osiąga porozumienia w sprawie praw pracowników platform cyfrowych

Unijny projekt ustawy o pracownikach platform cyfrowych

W grudniu 2023 r kilka krajow Unii Europejskiej (UE) odrzucilo przepisy uzgodnione z Parlamentem Europejskim w celu wzmocnienia praw pracownikow platform cyfrowych. Dla wielu było to zaskoczeniem, ponieważ porozumienie miedzy współprawodawcami było zapowiadane jako ważne osiągnięcie społeczne.

Ustawa przeklasyfikowałaby jako pracownikow wiele osob pracujących w aplikacjach takich jak Uber czy Deliveroo, które są obecnie uważane za samozatrudnione. Oznaczałoby to, że platformy musiałyby przestrzegać obowiązków wynikających z prawa pracy, w tym płacy minimalnej, godzin pracy, wynagrodzenia chorobowego, standardów bezpieczenstwa itp.

Hiszpanska prezydencja Rady UE, ktora koordynuje dyskusje 27 państw członkowskich do końca roku, ogłosiła, że pod koniec spotkania ambasadorów państw członkowskich w Brukseli nie udało się osiągnąć niezbędnej wiekszości. Potrzebne jest poparcie pietnastu z dwudziestu siedmiu panstw członkowskich, reprezentujących 65 procent ludności UE. Oprócz Francji, tekst skrytykowało kilka krajow, w tym Włochy, Finlandia, Grecja, Wegry i Szwecja.

Francuski minister pracy Olivier Dussopt wyjaśnił, że Paryz uważa kompromis za zbyt odlegly od stanowiska przyjętego przez Rade w czerwcu, zwłaszcza w kwestii "rekwalifikacji", która byłaby zbyt automatyczna i doprowadziłaby do wielu kontrowersji. "Kiedy zmierzasz w kierunku dyrektywy, ktora pozwoliłaby na masową reklasyfikację, w tym pracowników samozatrudnionych, którzy nalegają na status samozatrudnienia, nie możemy tego poprzec" - powiedział podczas godziny pytań rządowych w Senacie.

Nowe rozmowy

13 grudnia ogloszono, że współprawodawcy osiągnęli porozumienie polityczne. Tekst musi być teraz renegocjowany. Prezydencja belgijska, która rozpocznie się w styczniu, będzie musiała określić, w jaki sposób osiągnąć nowy kompromis z posłami do PE. "Mam pełne przekonanie, że prezydencja belgijska doprowadzi te bardzo ważną sprawę do pomyślnego zakończenia" - powiedział Nicolas Schmit, komisarz UE ds. praw socjalnych, który zainicjował projekt rozporządzenia.

Podczas gdy 27 państw członkowskich ma bardzo różne przepisy dotyczące platform, nowe przepisy mają na celu ustanowienie identycznych zasad na szczeblu UE w celu ustalenia, czy kierowcy dostarczający żywność lub kierowcy VTC działający na dużych platformach cyfrowych powinni być traktowani jako pracownicy.

W przedłożonym tekście określono szereg kryteriow: platforma ustala poziomy wynagrodzeń, zdalnie kontroluje uslugi, nie pozwala swoim pracownikom wybierać godzin pracy lub odmawiać zleceń, wymaga od nich noszenia mundurów lub zabrania im pracy dla innych firm. Jeśli co najmniej dwa z tych kryteriów zostaną spełnione, platforma zostanie "uznana" za pracodawcę i będzie musiała przestrzegać obowiązków w zakresie prawa pracy określonych przez dany kraj.

Wnioski

Odrzucenie ustawy o pracownikach platform cyfrowych jest niepowodzeniem w wysiłkach na rzecz wzmocnienia praw pracowniczych w tym obszarze. Nie oznacza to jednak, że wysiłki te ustaną. Prawdopodobne jest, że w przyszłości podjęte zostaną nowe próby uchwalenia podobnych przepisów.


Dla Twojego spokoju przygotowaliśmy pełną listę pozbawionych skrupułów brokerów..


Tags

Patrik Kołodziejczyk
Patrik Kołodziejczyk
Patrik Kołodziejczyk 61 lat Urodził się i wychował w Warszawie. Ukończył Politechnikę Warszawską w Warszawie oraz studia na Wydziale Fizyki, które ukończył w 1983 roku. Żonaty z trójką dzieci. Obecnie pracuje dla Brilux S.A.

0 Komentarze

Zostaw komentarz